Перудо! Крута гра, про яку ніхто нічого не знає

22:42 26.10.2020
Перудо! Крута гра, про яку ніхто нічого не знає

Зовсім недавно видавництво настільних ігор Kozak Games випустило дуже круту настільну гру Перудо. Це “народна” південноамериканська настолка, щось на кшталт популярних у нас дурня чи бриджа, але з кубиками. Саме цією грою розважала себе команда “Летючого Голландця” в одном з фільмів серії “Пірати Карибського Моря”, ставлячи на кон роки служби на кораблі.

Про гру

Сама гра мені надзвичайно подобається. Я грав у неї просто безліч партій, проте це була не українська Перудо, а німецький Bluff. Грати у неї дуже просто і правила розповідаються буквально за декілька хвилин. У кожного учасника є стаканчик з п’ятьма кубаками. Усі кидають куби і дивляться, що в них випало, не показуючи іншим. А потім роблять припущення, скільки всього кубів певним значенням випало на кубиках усіх гравців. Наприклад, у мене випало 3 трійки, а всього в нас грає 4 людини. Тому я сміливо можу сказати, що в нас на всіх випало 5 трійок. Наступний гравець може або підняти ставку, і сказати, що трійок 6, або сказати, що він мені не вірить. Тоді всі учасники показують свої кубики. Якщо я виявився правий і трійок 5 чи більше, гравець, що мені не повірив, втрачає кубик. Якщо трійок менше ніж 5, кубик втрачаю я. Потім усі знову кидають кубики, які в них залишилися і повторюють все заново. Переможцем стає той, хто останній залишиться з кубиками. 

Звісно, правил там трошки більше. Можна піднімати ставки не тільки за кількістю куиків, а й за значенням. Наприклад я сказав: 5 трійок, а наступний гравець каже: 5 четвірок. У грі є джокери, що приймають будь-яке значення і багато чого іншого. Але це та гра, яку потрібно спробувати, а не читати про неї. Там ніби нічого такого, але це не гра, а чистий азарт та емоції. Я настільки її люблю, що навіть включив у свій топ ігор для новачків на досить високу четверту позицію.

Проте давайте повернемося до версії Перудо від видавництва Kozak Games. Тут у мене вкрай суперечливі враження. Ми зіграли кілька партій з моїми сестрами підліткового віку. Дівчата грали вперше і залишилися в захваті. Після кожної партії звучало “давай ще”, а це чи не найкраще характеризує гру. Проте на відміну від того ж Bluff, у Перудо немає поля, де б відзначалося, яка зараз поточна ставка. Під час гри було багато розмов, жартів, підколів та реготу, тому ми неодноразово забували, хто і що ставив. Це не критично, але трошки збиває.

Компоненти

Пакувати ігри в такі торбинки – це чудова ідея. Хоч і не для всіх ігор підходить

Гра запакована в льняну торбинку. Це дуже незвично і, як на мене, надзвичайно круто. Супер, тут однозначно плюс. 

Далі відкриваємо торбинку і бачимо стаканчики. Вони пластикові, але зроблені під шкіру. Виглядає гарно, проте на одному із стаканчиків цей шар штучної шкіри вже почав відходити. Візуально, інші стаканчики не змусять довго чекати. Не бачу в тому нічого страшного, можна підклеїти, але якось осад лишається. 

Ліричний відступ

Про ці стаканчики, до речі є історія, яку я хочу вам розказати. Під час передзамовлення на сторінці видавництва в ФБ виклали коротеньке відео із зовнішнім виглядом компонентів. Оля запитала, з чого зроблені стаканчики? На що отримала відповідь: це PU Leather. Я гадки не мав, що воно таке, тому зауглив. Ну і мені видало, що це звичайна шкіра, вкрита шаром якогось пластику. Ну знаєте, в 21ому столітті використовувати натуральну шкіру в настільних іграх якось дивно. Оля, судячи з усього нагулила приблизно то саме, що й вказала в коментах. Після довгого діалогу з’ясувалося, що для виготовлення стаканчиків використовувалася все ж штучна шкіра з натурального пластику і ніякої зради немає. Проте, шановні друзі з видавництва, не робіть так більше. Не треба писати назву, яка нікому ні про що не говорить. Бо полізуть гуглити, і нагуглять не те, що вам треба.

Виглядає дуже гарно

А ось тут вже почало відходити

У мене є ще одне зауваження до подачі гри. Ані під час передзамовлення, ані тепер ви ніде не знайдете описання ігрового процесу від видавництва. Навіть на пряме запитання: “так а що це за гра?” Kozak Games дає відповідь, мовляв вона розрахована на скількись там гравців, каже, є кубики і подає коротку історичну довідку. А правила які? Що там робити взагалі треба? Та й компоненти ніхто не світив, поки в коментарях не почали казати, що якось за просто назву (а більше про гру ніц не було сказано) ніхто платити не хоче. Ви коли оголошуєте передзамовлення, показуйте компоненти і правила. Бо історична довідка ніц не є приводом передзамовити гру.

У стаканчиках є кастомні кубики. Замість одинички там намальований козак з логотипу видавництва. Це взагалі привід для шаленого бамболейло. В чатику Теорії Гри палало, аж з космосу видно було. Особисто я люблю кастомні куби. У мене колись було купа d20 від Меджік зе Ґезерін. І на кожному замість цифри 20 був зображений логотип одного із сетів цієї гри. Я неодноразово облизувався на куби для Жаху Аркхема. Там просто неймовірні символи, обожнюю таке. Якби грав у цю гру, точно придбав би собі. Таких прикладів безліч. Багато хто робить кубики з якимсь крутим оформленням. І ці куби продають потім окремо, люди платять чималі гроші, щоб кидати кастомні кубики, а не звичайні. Але жодного разу я не бачив, щоб на куби ліпили логотип видавництва. На торбинці та стаканчиках з Перудо є чудовий логотип гри. Такий собі черепочок. Чому на кубах не цей черепочок, який був би дуже доречним? Навіщо ви туди свій логотип втулили?

Замість кастомних кубиків маємо брендовані

На цьому перелік ігрових компонентів завершується. Проте у торбинці залишаються ще правила. Написано цілком пристойно, якихось нарікань у мене нема. Проте є таке,що мене вразило. Правила йдуть українською. Польською! Білоруською!! Кримськотатарською!!! Нічого не можу сказати за якість перекладу, для цього треба знати ці мови. Але сама наявність правил білоруською і кримськотатарською – це супер. Величезний плюс в карму за це. 

Висновки

Я не можу дати якоїсь однозначної думки. Тут є і дивні рішення, як от з лого видавництва на кубах, і проколи з якістю, як зі шкірою на стаканчиках. Тут  і суперові нововведення, як от торбинка замість коробки та білоруські та кримськотатарські правила на додачу до українських. Проте, якщо не дивитися на ці всі моменти, сама гра – просто супер. Купа емоцій та задоволення. І найголовніше – бажання зіграти ще раз.

Тримаємо вас в курсі найцікавіших та найактуальніших подій світу настільних ігор в Україні.
Розповідаємо про настільні ігри просто, весело та цікаво.