“Шахи миру” від Фелікса Альберса

10:23 29.10.2020
“Шахи миру” від Фелікса Альберса

Шахи — культова настільна гра з чистою стратегією та плануванням. Вона кидає двох гравців один проти одного на поле бою, та кожен з них немає нічого окрім розуму, щоб врятувати себе від поразки. Гра пережила покоління гравців. Еволюціонувала та дійшла свого сталого вигляду та рівноваги, тому важко уявити, як можна було ще змінити цю класичну гру та не пошкодити баланс. 

Але дизайнер Фелікс Альберс вирішив зробити саме це: так з’явилась Пако Чако (Paco Ŝako) – варіант класичної гри в шахи, що розроблено для вираження миру, дружби та співпраці.

Ми взяли інтерв’ю у Фелікса аби дізнатись, що надихнуло його на створення Пако Чако, як це відбувалось, а також про незвичайний дизайн гри.

Привіт, Феліксе і дякуємо за інтерв’ю. Давай познайомимось з читачами: будь ласка, розкажи трохи про себе.

Привіт, залюбки. Я народився і виріс у Гаазі (що також відоме як місто миру та справедливості), у Нідерландах. Мої захоплення — мистецтво та філософія. Я художник-самоучка і тривалий час розвивав себе в академічному малюнку. У мене вийшло влаштуватися на роботу портретистом, але в 2015 році вирішив переглянути свої давні мистецькі мрії і написав документ під назвою «Момент життя», в якому я поклав на папір свої найвищі художні мрії та думки. У 2016 році я розпочав реалізацію цієї життєвої філософської мистецької концепції з розвитку Пако Чако.

Окрім Пако Чако, яка твоя улюблена настільна гра?

Оскільки весь мій час витрачається на Пако Чако, мистецтво та мою молоду родину, я зараз не граю ні уві що, крім Пако Чако. Я також роблю це для подальшого розвитку своїх навичок та розуміння глибини гри. Я збираю пазли зі своїм сином, але він поки що занадто малий для настільних ігор. Однак, він багато грає з фігурами Пако Чако, просто збираючи їх до купи. Він маніпулює ними за своїми власними правилами і за цим цікаво спостерігати. Це наштовхує на нові думки. У дитинстві я грав у різні настільні ігри, але, мабуть, шахи були для мене найцікавішими. Подобався стратегічний аспект гри, а відчуття того як працює твій мозок було дуже приємним. Це мене завжди вабило, хоча з часом зв’язок із шахами було втрачено.

Розкажи про Пако Чако, як в неї грати?

Пако Чако має ті ж фігури і правила, що і традиційний шаховий набір. Однак головна відмінність полягає в тому, що фігури Пако Чако можуть утворювати фізичні союзи з фігурами іншого гравця.

Чорно-білі фігури обіймають одне одного, коли розділяють одне поле і це означає, що тут не можна вбивати, отже всі фігури залишаються на дошці протягом усієї гри. Це призводить до взаємодії, яка стає все більш динамічною протягом партії та дає простір креативності. Процес може набирати нетипових обертів і створювати часом дивовижні та несподівані виграшні комбінації.

Існують 4 основних правила:

Створення союзу

Створіть союз, об’єднавши свою фігуру з будь-яким твором іншого гравця.

Переміщення союзу

Обидва гравці можуть переміщати союз по дошці так само, як ходить їх фігура у цьому союзі.

Переймання союзу

Фігури можна звільнити від союзів, замінивши старого союзника на нового. Звільнена фігура може переміститися на вільний квадрат АБО може перейти в інший чинний союз, все в межах одного і того ж ходу.

Ланцюгова реакція

Поки кожен фрагмент, звільнений від союзу, щоразу перескакує в новий союз, ви можете зробити кілька рухів протягом одного ходу.

Мета: створити союз з королем іншого гравця. Гравець, який створить це першим — виграє.

Яку особливу стратегію можна реалізувати у Пако Чако, на відміну від класичних шахів?

Якщо треба виділити щось одне, то найбільш захоплюючою буде ланцюгова реакція, яка дає можливість переміщати кілька фігур за один хід перекомбінуючи свої з’єднані союзи.

Треба не тільки прораховувати ходи, але тренувати “бачення” тих важливих стратегічних місць що вже є на дошці. Коли починаєш бачити ці ланцюги ходів та комбінацій, здається, що ти навчився думати у якомусь новому вимірі.

Крім того, є деякі зміни в тому, які відчуття з’являються під час партії.

Ви можете грати досить вільно у пошуках креативних варіантів, тому що не втрачаєте фігур — не потрібно боятися що матеріалу для комбінацій стане менше. 

Що тебе надихнуло на створення цього проєкту?

Народження дитини та перетворення на батька стало головним надихаючим стимулом. Моя дружина була вагітна, і у мене було непосильне почуття обов’язку стати добрим батьком. Я думав про те, як би розповісти синові про життя. Як би я пояснив йому, як у цьому світі все працює і чому речі створюються чи існують такими, якими вони є?

Окрім цього я подумав про деякі практичні речі, яким би я хотів навчити його в житті. Як футбол, їзда на велосипеді та гра в шахи. Для мене шахи були, мабуть, найбільш специфічним вибором, тому що це має бути корисним для його розвитку, бо шахи часто використовуються як метафора для опису життя в освітніх цілях. 

Ці думки та почуття зійшлися, коли я зайшов у свою студію і подумав:

Усі ми повинні обіймати один одного на шаховій дошці

І я почав створювати такі шахи, з якими я зможу сказати йому щось важливе про мир, а не про війну, через гру.

Син був натхненником проєкту – які цінності як ти вважаєш, гра дає дітям?

Іноді я дарую дитині пару фігур. Коли дитина виходить з двома фігурками Paco Ŝako, і ви бачите, як вона посміхається і створює ними обійми, ви розумієте сенс гри. Це доброзичливий і значущий жест, і діти люблять обійматись, навіть не знаючи гри. Це в основному про любов, дружбу та співпрацю між двома сторонами, а не про ліквідацію, конфлікт та війну.

Коли дві сторони з можливо різними ідеями, навичками, сприйняттями, упередженнями або цінностями зустрічаються та взаємодіють з відкритим розумом, готовністю вчитися один у одного, вільно говорити та створювати та розвиватися разом, люди можуть знайти шлях до миру, дружби, злагоди та створення чогось позитивного шляхом об’єднання своїх сильних сторін. Це — дорога або процес, який відображає гра.

Такий шлях не завжди може бути легкими і не всі аргументи повинні бути прийняті відразу. Ви повинні відстоювати свої ідеї. Розуміння того, що процеси можуть не завжди йти гладко або так, як вам хотілося, і той факт, що ви повинні навчитися цінувати конструктивний внесок з іншого боку, — все це частина гри про життя, працю та творення разом.

Цілком зрозуміло, що ти ідентифікуєш себе як художника і філософа — чи міг би ти описати процес синергетизації творчого вираження, гри та філософського твердження “все в одному”?

Мої художні вирази та цілі в житті завжди були зосереджені на людстві, існуванні, сприйнятті, творчості, мисленні, конфлікті, любові та болі. Дивлячись на шахівницю, знаючи, що вона являє собою у її первинному вигляді… вона мені не подобається. Я завжди цінував і захоплювався красою стратегічного геймплея і його історичною позицією, але мені не вистачало більш зваженого, доброго і продуманого втілення.

Побачивши та відзначивши роль, яку шахи грали та грають у світі, і, водночас, зосередившись на ній, відчувалось, що ця глобально захоплююча розумова гра може також розповісти і про щось інше ніж про ліквідацію та війну. Пако Чако намагається кинути виклик нормальності ідеї того, як ми сприймаємо людську природу та інстинкт вступати в конфлікт.

Водночас я зрозумів: якщо я просто створю шахи, що обіймаються, це стане просто приємним артоб’єктом. Але те, що я задумав, стало б насправді цінним, якби я міг створити геймплей, такий саме захоплюючий, як у класичних шахах.

Саме так виклик почав перетворюватись з абстрактної думки на функціональну гру. 

Окрім того, що це просто весела гра, вона також може бути використана як інструмент для розмови та розповіді про те, як ми живемо, працюємо та творимо разом у цьому світі. На розробку геймплея знадобився певний час, але я та інші вважаємо, що наші зусилля перетворились на досить прикольну гру. Сподіваюсь, що ви програєте і вам теж сподобається.

Що означає “Paco Ŝako”? Звідки походить назва?

Пако Чако буквально означає “шахи миру” в перекладі з есперанто. Батько навчав мене есперанто. Це штучно побудована уніфікована міжнародна мова, яка була розроблена для того, щоб люди з усього світу могли спілкуватися один з одним. Вона була створений для того, щоб зруйнувати межі комунікацій та об’єднати людей за допомогою спільної мови. Есперанто ідеологічно дуже пасує нашим мирним шахам.

Філософська концепція мирних шахів дуже приваблює, особливо зараз у 2020-му році, коли людство у багатьох місцях світу забуло, що таке співпраця, гідність, підтримка та обійми. 20 липня — міжнародний день шахів, тож святкуємо його цьогоріч з мирними думками.


P.S.: З Феліксом було дуже приємно спілкуватись — це відкрита людина, яка має добрі наміри та намагається зробити світ трішечки кращим. Запитати більше чи поговорити на тему ігрової філософії з Феліксом можна тут. А також щопонеділка він проводить ігрові стріми тут.

Інтерв’ю підготувала та записала Ольга Федіна, психолог, геймдизайнер, популяризатор настільних ігор.

Тримаємо вас в курсі найцікавіших та найактуальніших подій світу настільних ігор в Україні.
Розповідаємо про настільні ігри просто, весело та цікаво.